akadálymentes tervezés és szaktanácsadás
Irodánk jelenleg teljes lekötöttséggel működik!
Új feladatot jelenleg nem tudunk vállalni!

Amint újra lesz kapacitásunk, azt weblapunkon ismét jelezni fogjuk!

Akadálymentesítés: vezetősáv és figyelmeztető előjelzés

A vezetősáv a látássérültek számára nyújt információt, segítve haladásukat a térben olyan helyeken, ahol e nélkül elvesztenék tájékozódó-képességüket.

A vezetősáv együttesen nyújt az akadálymentesítés során a vakoknak (fehérbottal közlekedőknek) és a gyengénlátóknak (bizonyos látásmaradvánnyal rendelkező fogyatékossággal élőknek) is információt.

Kültéri vezetősáv-kialakítására az MVGyOSz (Magyar Vakok- és Gyengénlátók Országos Szövetsége) 2009 novemberében állásfoglalást adott ki. A teljes anyag megtekinthető itt.

Néhány fontos gondolat az MVGyOSz kültéri vezetősávokra vonatkozó állásfoglalásából:

„A közterületeken és közlekedési létesítményekben célszerű minél egyszerűbb, egyértelműen megkülönböztethető taktilis jelrendszert alkalmazni. Ez kétféle jelet tartalmaz:

1. „Állj! Veszélyforrás következik” jelentésű figyelmeztetőjelzés – pontszerű, diagonális elrendezésű, 25-45 mm átmérőjű gömbszeletekkel illetve csonkakúpokkal strukturált felület

2. „Erre haladhatsz biztonságosan” jelentéssel bíró vezetősáv – a haladás irányával párhuzamos, legalább 30-40 mm széles bordázatú felület.

A taktilis jelek mindenképpen pozitív, azaz a burkolat 0 szintjéből +5 mm magasságban kiálló, kidomborodó jelet tartalmazzanak. (…) Kizárólag a járófelületből kidomborodó felületi struktúra megfelelő, a bemart – negatív – jelzések ugyanis nem vagy nem eléggé érzékelhetőek.

(…)

A taktilis felületek színben is legyenek kontrasztosan eltérőek a környező burkolattól, ajánlott a fehér és az élénk sárga szín használata, vagy pl. világos színű burkolat esetén a fekete és antracitszürke. (…)

Ezen túlmenően a jelzések csak csillogás-, tükröződés, káprázás-, csúszás- és botlásmentes kivitelűek lehetnek.”

Beltérben a használat és az esztétikai igények különbözősége miatt a vezetősávok a kültéri vezetősávoknál leírtaktól eltérhetnek.

Ami kül- és beltérben egyaránt jellemzi a vezetősávot: a haladási iránnyal párhuzamosan, síkból kidomborodóan bordázott.

Figyelmeztető előjelzésnél kül- és beltérben az alábbiak betartása kötelező: teljes süllyesztett járdaszegély / lépcsőkar / rámpakar szélességű és legalább 60 cm mélységű figyelmeztető sáv szükséges.

Beltérben a botlásveszély és a kisebb mértékű koszolódás miatt a vezetősávnak és a figyelmeztető előjelzésnek nem szükséges 5 mm magasságban kiemelkednie a burkolat síkjából, ott elegendő lehet a 2-3 mm magasság is, megfelelő geometria betartása mellett.

Beltérben előfordulhat, hogy a vakok és a gyengénlátók vezetősávjai elkülönülnek egymástól, hiszen a vakok a felületi bordázottságot érzékelik, míg a gyengénlátók a legalább 30%-ban a környezettől eltérő színkontrasztot érzékelik a vezetősávból. Megfelelő belsőépítészeti elemekkel elérhetjük, hogy mindkét látássérült csoport akkor is akadálymentesítetten közlekedhessen az épületben, ha a színbeli és a taktilis információ elkülönül egymástól.

Jogszabályi hivatkozások:

A 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet – az országos településrendezési és építési követelményekről (OTÉK) című jogszabály 2012. áprilisi állása szerint:

61. § (2) A járófelületen alkalmazott rács (pl. taposórács, lépcsőfok) legfeljebb 20 X 20 mm osztású lehet. Menekülési útvonalon nem alkalmazható rács.

(3) Akadálymentes közlekedés céljára az építmények belső közlekedőit és tereit összefüggő csúszás- és süppedésmentes padlóburkolattal kell ellátni, a vakok és a gyengénlátók számára eligazodást segítő kitapintható padlóburkolatot és optikai vezető sávot is kell tervezni és létesíteni.”