akadálymentes tervezés és szaktanácsadás
Irodánk jelenleg teljes lekötöttséggel működik!
Új feladatot jelenleg nem tudunk vállalni!

Amint újra lesz kapacitásunk, azt weblapunkon ismét jelezni fogjuk!

Rólunk

Babits Bernadett

rehabilitációs környezettervező szakmérnök honlapja

Tanulmányok

2003-ban végeztem a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán.

A diplomát követően rögtön belevágtam az akadálymentesítéssel kapcsolatos tanulmányaimba, 2006-ban végeztem Prof. Zöld András nevével fémjelzett szakon Egyetemi Szakmérnökként, Rehabilitációs Környezettervező („akadálymentesítési szakmérnök”) témában.

A Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem által szervezett Rehabilitációs Környezettervezői Posztgraduális szakon többek közt azokra a kérdéseinkre is választ kaptunk, amik nem találhatóak meg az építészeti előírásokban:

  • hogyan viszonyuljunk a fogyatékossággal élőkhöz;
  • milyen elvárásaik lehetnek a környezetükkel kapcsolatban;
  • milyen kialakítások segíthetik a jobb beilleszkedésüket (lakótér, munkahely, társadalom, stb.).

Cégemmel építésztervezőként és generáltervezőként elsősorban a közintézmények tervezésekor találkozunk az akadálymentesítés problémáival és megoldásaival – hiszen manapság a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása jogszabályi előírás -, de az is előfordult már, hogy mozgásfogyatékos hölgynek terveztünk családi házat.

Az akadálymentes tervezésről

Cégem, a Bauonline Kft. építésziroda fő profilja az építészmérnöki tervezés és akadálymentes tervezés és szaktanácsadás.

Önálló lakóépületek mellett vállaljuk irodaépületek, logisztikai csarnokok, szolgáltató intézmények tervezését és akadálymentesítését.

Generáltervezői munkánk során vállaljuk:

  • teljes körű építészeti tervezés
  • akadálymentesítés
  • belsőépítészet
  • épületgépészet
  • épületvillamosság
  • tűzvédelem
  • tartószerkezet
  • felvonótervezés
  • kerttervezés
  • vagyonvédelmi rendszer
  • épületautomatizálás

tervezését, engedélyezési terv és kivitelezési terv készítését.

A tervezés során az építési előírásokon túl messzemenően figyelembe vesszük az energiatakarékos és esztétikus tér-kialakítást. Munkáink számítógépes tervezéssel, ArchiCAD szoftver felhasználásával készülnek (magas színvonalú rajzfeldolgozottság).

Szolgáltatásainkat garanciával végezzük, tervezői szerződés keretében.

Vállalási területünk: az ország egész területén.

Mint azt bizonyára Ön is tudja, Hazánkban – más fejlett európai országokat követve – egyre nagyobb hangsúlyt kap az épített környezet akadálymentesítése.

Magyarországon az elmúlt időszakban egyre nagyobb figyelmet fordítanak a diszkrimináció eltörlésére és az egyenlő hozzáférés megteremtésére. Ezen törekvést a törvényi háttér is nagymértékben támogatja előírásokkal és az akadálymentesítés teljesítés időpontjának meghatározásával.

Az akadálymentes tervezés kezdettől fogva érdekelt, a tanulmányaim során és a munkáim során is lépten-nyomon tapasztalom, hogy milyen árnyalt szakma is ez.

A magyar nyelvben az épített környezet egyenlő esélyű hozzáférésének biztosítása érdekében legtöbbször az „akadálymentesítés” szót használjuk. Ez a kifejezés a meglévő, annak idején nem akadálymentesen épült épületek, közterek átalakítása, korszerűsítése esetében helyénvaló kifejezés. Azonban nagyon fontos megjegyezni, hogy új épület és köztér esetében ez a kifejezés nem állja meg a helyét, mivel ilyenkor az épített környezetet eleve mindenki számára egyenlő eséllyel használhatóvá kell tervezni és építeni. Ha a tervező új épület tervezése közben már a tervezés során tisztában van a fogyatékossággal élők igényeivel, és azzal, hogy melyik fogyatékossági csoport igényeit milyen módon lehet kielégíteni, akkor az új épület vagy köztér megjelenésében már észre sem vesszük, hogy „akadálymentesítés” történt, mivel az akadálymentesítést szolgáló elemek az épülettel / köztérrel együtt élnek, beleilleszkedve annak megjelenésébe.

A legtöbben akadálymentesítéskor csak a mozgásszervi fogyatékosokra gondolnak – az ő csoportjukon belül is leginkább a kerekesszékkel közlekedőkre -, holott a „Design for All” (tervezés mindenkinek) elve alapján az épeken kívül minden fogyatékossági csoportra tekintettel kell lenni egy akadálymentes épület tervezésekor és kivitelezésekor.

Gondolnunk kell:

  • a kerekesszékkel közlekedőkön kívül
  • az idősekre;
  • a hallássérültekre;
  • a vakokra illetve a gyengénlátókra;
  • továbbá az értelmi képességeikben korlátozottakra is.

A közintézményekre általános, a lehető legtöbb fogyatékos személyre vonatkozó előírások betartása szükséges, hiszen nem tudhatjuk, hogy ki érkezik majd az intézménybe, ugyanakkor az erős szélsőségekre nem mindig lehetünk figyelemmel.

Amikor egy bizonyos egyén, vagy csoport igényeihez igazodva szükséges akadálymentes épületet tervezni (pl.: lakás vagy lakóotthon tekintetében), a helyzet bizonyos szempontból egyszerűbb, mivel a sok fogyatékossági csoportból kiemelhetünk egyfajta igényt, nem kell pl. látássérült személy lakásába kerekesszékkel is használható akadálymentes fürdőszobát tervezni. Ilyen esetekben a feladat nehézségét az adja, hogy jobban meg kell ismerni az adott személy / személyek igényeit, mivel azok nagyban eltérhetnek az általános tervezés során alkalmazandó ajánlásoktól.

Akadálymentesítési szaktanácsadás

Nem csak generáltervezést és építészmérnöki tervezést végzünk, hanem beruházóknak, építészmérnököknek, és szakági tervezőknek is szolgálunk akadálymentesítési szaktanácsadással. A szaktanácsadás során – melyet elsősorban a tervezés időszakában javasolt igénybe venni – az építész és az érintett szakágak által elkészített terveket megvizsgáljuk, véleményezzük, és szükség szerint az akadálymentesítés témakörben javítjuk, vagy a megoldásokra javaslatokat teszünk. A tervdokumentáció véglegesítését követően van lehetőség az akadálymentesítési tervfejezet elkészítésére, melyet műszaki leírással és a megértést segítő részletrajzokkal együtt készítünk el. Ezt követően kerül kiállításra – a legtöbb pályázat kötelező mellékletét képező – rehabilitációs környezettervező szakmérnöki nyilatkozat kiállítására, mely garantálja a tervdokumentáció akadálymentesség szempontból történő megfelelőségét.

Javasolt a szaktanácsadás igénylése rögtön a tervezés megkezdésekor, mivel az akadálymentes helyiségek helyigénye általában eltér – leggyakrabban nagyobb – a szokásos helyiségek helyigényétől, így befolyásolhatja azok elrendezését is. Különösen ajánlott meglévő épületek átalakításakor időben konzultálni rehabilitációs környezettervező szakmérnökkel annak érdekében, hogy a speciális, az adott helyszínre vonatkozó akadálymentesítési megoldásokat mielőbb megtaláljuk.

Az akadálymentes tervezés nem merül ki az építészeti tervezésben, érinti szinte valamennyi szakágat: épületgépészetet, épületvillamosságot, belsőépítészetet, tűzvédelmet és tűzjelző tervezést, felvonótervezést, úttervezést és kertépítészetet is.

Nem csak a tervezés során, de a kivitelezés során is végzünk rehabilitációs környezettervezői művezetést, több éves szakmai tapasztalattal.

Részvétel pályázatokban

Az Európai Uniós támogatások révén a legtöbb közintézmény megtervezésekor nem csak a Megrendelő, az Építési Hatóság és a Szakhatóságok, valamint a Közművek felé kell megfelelni, hanem az adott Pályázat előírásait is be kell tartani.

Az akadálymentes megfelelőségét biztosítandó a legtöbb pályázati kiírás kötelezővé teszi rehabilitációs környezettervező szakmérnök alkalmazását. Nagyon fontos, hogy az akadálymentesítési szakmérnök ne csak a tervezés során vegyen részt a munkában, hanem legyen jelen a kivitelezéskor is, helyszíni szaktanácsadással segítve a Beruházó és a Kivitelező munkáját.

A megvalósítás során történő folyamatos konzultációval elkerülhető egy későbbi Uniós ellenőrzés során tapasztalt hibák / hiányosságok miatti utólagos bontás.

Miért válasszon minket?

2006 óta folyamatosan tevékenykedünk az építészeti tervezés, generáltervezés és az akadálymentesítés területén, elégedett és visszajáró Ügyfeleink bizonyítják, hogy munkánkat mindig precízen, gyorsan, a megfelelő határidőre, kifogástalan műszaki tartalommal elkészítjük.